top of page

Zrozumienie ataków konia

Dlaczego mój koń mnie i innych atakuje?

Wiele z Was pisze do mnie z tym pytaniem. Ja zawsze odpisuję, że najpierw musisz zrozumieć instynkt ucieczki, aby potem zrozumieć dlaczego twój koń cię atakuje np. w boksie.

Chcę ci dzisiaj opowiedzieć coś, abyś zrozumiał/ała instynkt ucieczki konia.

Koń, to koń. Nie ważne, czy mieszka w stajni i jest owinięty folią bąbelkową, a może dziki mustang z Arizony. Każdy z tych koni ma zakodowane w głowie instynkt ucieczki przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj! Coś co dla ciebie nie jest groźne, to dla twojego konia może być groźne. Pamiętaj! Że koń jest zwierzęciem, u którego ucieczka stanowi główną metodę obrony. Koń nie ma psich kłów, kocich pazurów, czy bawolich rogów do obrony. Koń ma cztery silne nogi, które pozwalają mu uciekać przed drapieżnikiem. Koń od strony fizjologicznej i psychicznej jest sprinterem ( i świetnym sportowcem).

Pewnie nie raz słyszałeś/aś, a może tak myślisz, że koń to głupie zwierze. Muszę cię zmartwić bo głupi to jesteś ty lub te osoby co tak sądzą. Konie nie są głupimi zwierzętami. Bym rzekła, że są wybitnie inteligentne. Dzięki instynktom, konie mogły przeżyć miliony lat, ewoluując ze zmieniającym się otoczeniem. Konie nie dzielą się na złe i dobre. Każdy koń rodzi się z tym samym usposobieniem i wrodzonymi instynktami. Nie kompetentny trening przez człowieka może wywołać negatywne cechy u konia, jak i dobry trening wywołuje pozytywne cechy u konia, że koń sam chce podążać za człowiekiem. Prawda jest taka, że nie da się całkowicie wytępić instynktu ucieczki u konia,a można pokazać koniowi, że człowiek jest pomimo swojej małej postury bardzo silnym stworzeniem, który jest godny miana alfy. Koń, który poczuje w tobie bezgraniczne bezpieczeństwo nie ucieknie, gdy nadarzy mu się pierwsza lepsza okazja. Natomiast te konie, które są le traktowane, trenowane w stresie, przemocą, jeszcze bardziej zakorzeniają w sobie instynkt ucieczki. Pracując z koniem, zauważyłam, że najtrudniej jest nauczyć konia ponownego zaufania, że nie musi przed człowiekiem uciekać. Aby zrozumieć problem ataków konia, musimy zrozumieć dlaczego koń ucieka. To jest niebywałe jak konie, które kiedyś były całkowicie wolne, teraz ograniczają się do zagrodzonych wybiegów, boksów, karuzel itd. Moim zdaniem to niesamowite, jak koń nauczył się życie w "miejskiej dżungli", skakać przez przeszkody np. oksery, których nigdy nie spotka na wolności. Teraz już wiesz, że koń się w pierwszej kolejności broni się ucieczką. Myślę, że teraz jesteś w stanie zrozumieć dlaczego koń się atakuję. Weźmy sobie przykład z atakami w boksie.

Przykład 1. Wchodząc do boksu koń tuli uszy i zaczyna cię atakować.

To, że twój koń cię tam nie chce to pewnie oczywiste. Właśnie, że nie ! Powiedział ci twój koń, że cię tam nie chce? Wątpię. Fakt! Takie zachowanie może oznaczać, że koń cię wyprasza z "jego pokoju", z jego strefy osobistej. Jednak w większej mierze takie zachowanie konia jest błędnie interpretowane. Zaczynając pracę z koniem po przejściach powinniśmy zachować szczególną ostrożność w boksie i nie tylko. Koń ,który nie ma jak uciec zaczyna atakować ( walczy o swoje życie). Koń nie wie, że ty mu nie chcesz zrobić krzywdy. Dlatego, koń atakujący, który atakuje człowieka już przy drzwiach w boksie, czuje się zagrożony, nie ma gdzie uciec, ponieważ boks jest zamknięty i wdł. konia to najsensowniej będzie zaatakować, zanim ty zaatakujesz jego. Pamiętaj o instynkcie ucieczki konia. Pomoże ci to w wielu chwilach zrozumieć twojego konia i będziesz w stanie mu pomóc, sobie pomóc w pracy z wierzchowcem.


Szybki

kontakt

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page